آموزش نگهداری از کاکتوس در منزل

آموزش نگهداری از کاکتوس در منزل

در این مقاله قصد داریم به شما عزیزان آموزش نگهداری از کاکتوس در منزل را بدهیم.
کاکتوس گیاهی گوشتی است که دارای تیغ های زیبا میباشد.کاکتوس ها ابتدا فقط در آمریکا و مکزیک به صورت خود رو رشد میکردند و بعد ها توسط مردم به دیگر کشور ها برده شدند.آنها آب مورد نیاز را در ساقه خود ذخیره کرده تا در ماه های خشکسالی از آن مصرف کنند همچنین این ساقه با تیغ های زیادی محافظت میشود.امروزه بسیاری از گونه های آن کمیاب و نادر شده اند.

این گونه گیاهان بسیار کم توقع هستند که با رعایت نکات ساده ای میتوان به خوبی از آن ها نگهداری کرد.حائز اهمیت است که خاک مناسب , دما , نور و آبیاری به موقع از نیاز های اصلی یک کاکتوس به شمار میاید.همچنین بعضی بیماری ها و آفات نیز میتوانند از سرعت رشد کاکتوس بکاهند.با توجه به این نکات در ادامه آموزش نگهداری از کاکتوس در منزل به صورت کاملا ساده گفته میشود.

خاک و گلدان مناسب

یکی از ضروری ترین نکات در پرورش و نگهداری کاکتوس ها داشتن خاک و گلدان مناسب برای کاکتوس است.گلدان ما باید زهکشی مناسبی داشته باشد به این معنی که آب اضافی به راحتی از کف گلدان خارج شود.ریشه کاکتوس ها به شدت به پوسیدگی حساس میباشند و در صورتی که آب به مدت زیادی در خاک آن ها باقی بماند ریشه گیاه دچار پوسیدگی شده و گیاه به اصطلاح میگندد.پس به همین منظور در کف گلدان مقداری شن قرار میدهیم تا آب اضافی به راحتی خارج شود.

همچنین سایز گلدان نیز بسیار مهم است زیرا در صورت بزرگ بودن گلدان کاکتوس رشد خود را فقط به ریشه اش میدهد تا ریشه گلدان را پر کند و خود گیاه هیچ رشدی نمیکند.خاک مناسب برای کاکتوس در وب سایت وطن گل برای فروش آماده است و شما عزیزان در صورت تمایل میتوانید تهیه کنید.

نور مناسب

کاکتوس ها برای زنده ماندن حداقل به 2 الی 3 ساعت نور نیاز دارند که طبیعتا هرچه ساعات دریافت نور گیاه بیشتر شود , گیاه هم رشد بهتری خواهد داشت.یکی از نکاتی که نگهداری کاکتوس در منزل را سخت میکند کمبود نور است.کاکتوس ها خواستار مکانی با نور زیاد ولی فیلتر شده (در سنین پایین ) میباشند که میتوان با قرار دادن آن ها پشت پنجره یا هر مکان نور گیر دیگر , نور مورد نیازشان را تامین کرد.

دمای هوای مناسب

کاکتوس ها در برابر تغییرات دمایی بسیار قوی بوده و مقاومت خوبی از خود نشان میدهند.آن ها از دمای 5 درجه بالای صفر تا 50 درجه سانتی گراد را به خوبی تحمل میکنند ولی دمایی کمتر از 5 درجه و بیشتر از 50 درجه به آن ها آسیب وارد میکند.البته نا گفته نماند که بعضی از گونه های کاکتوس ها در سنین بالا میتوانند دمایی فراتر را نیز تحمل کنند و برخی نیز حتی در برابر برف و سرما مقاومت نشان میدهند.

اگر میخواهید کاکتوس های شما در بهار گل دهی داشته باشد باید در زمستان در مکانی خنک نگهداری اش کنید و اواخر اسفند ماه کود دهی را آغاز کنید تا با گل های بسیار زیبا و شگفت انگیزش شما را غافلگیر کند.کود مورد نیاز برای گل دهی کاکتوس ها در سایت وطن گل برای فروش آماده است.

آبیاری کاکتوس ها

یکی دیگر از نکات مهم در نگهداری کاکتوس در منزل آبیاری اصولی و منظم میباشد.متاسفانه در بین مردم جا افتاده که کاکتوس به آب بسیار کمی نیاز دارد که این موضوع درست نیست.بسیاری از گونه های کاکتوس نیاز آبی شان با یکدیگر متفاوت بوده و عواملی مانند سایز گیاه , میزان رطوبت و دما و خاک گلدان نیز در این مورد تاثیر گذار هستند.

اما به طور کلی باید گفت که کاکتوس ها در فصل رشد به هفته ای یکبار آبیاری کامل نیاز دارند حتما در بین دو آبیاری باید خاک گلدان کاملا خشک شده باشد.در زمستان نیز که گیاه به خواب زمستانی رفته هر یک ماه یکبار آبیاری کافی میباشد.اگر گیاه شما آب را جذب نکرد و خاک به طور دائم خیس ماند نشان از پوسیدگی ریشه و بیمار بودن گیاه میباشد.

بیماری های کاکتوس

همانطور که در مقاله ی 5 نکته که بعد از خرید گیاهان باید رعایت کنید گفتیم گیاهان و کاکتوس هایی که جدیدا خریداری کرده اید را تا دو هفته در مکانی جدا از گیاهان دیگر قرنطینه کنید تا در صورت داشتن بیماری یا آلودگی قارچی نسبت به درمان آن اقدام کنید و این بیماری به گیاهان دیگر انتقال پیدا نکند.کاکتوس ها را باید هر چند وقت یکبار بررسی کنید که دچار قارچ , شپشک و یا هرگونه حشرات دیگر نباشند.از توجه شما به این مقاله بسیار سپاسگذاریم.

منبع : وطن گل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *