آموزش نگهداری و پرورش ساکولنت ها

آموزش نگهداری و پرورش ساکولنت ها

آموزش نگهداری و پرورش ساکولنت ها . این گونه از گیاهان که گوشتی شکل و آبدار هستند ساکولنت نامیده میشوند که دارای 310 گونه میباشند.بعضی ها ساکولنت ها را با کاکتوس ها اشتباه میگیرند.

تکثیر و نگهداری آن ها بسیار آسان بوده و به علت جثه کوچکی که دارند فضای بسیار کمی را اشغال میکنند.گیاهانی بسیار زیبا هستند که اغلب به صورت مجموعه در کنار یکدیگر نگهداری میشوند.

برای نگهداری از ساکولنت ها باید نکاتی را رعایت کرد که قبل از خرید آن باید از این نکات اطلاع داشته باشید تا گیاه شما رشد خوبی را داشته باشد و خراب نشود.

خاک مناسب ساکولنت ها

اولین نکته مهمی که باید به آن دقت کرد این است که ساکولنت باید در خاک مناسب کاشته شده باشد.بستر های سبک که آب را به مدت طولانی در خود ذخیره میکنند برای این گیاه مناسب نیستند زیرا باعث گندیدگی و آسیب دیدگی آن میشود.پس باید برای ساکولنت از بستری استفاده کرد که زهکشی بالایی داشته باشد.

آبیاری ساکولنت ها

ساکولنت ها نیز مانند کاکتوس ها آب را در خود ذخیره میکنند.این گیاه آب مورد نیازش را در ریشه , ساقه , برگ خود ذخیره میکند و به همین علت در برابر کم آبی و خشکی مقاوم است.

تقریبا به هرجای این گیاه از برگ تا ساقه که دست بزنید حالت آبدار و گوشتی بودن آن را حس میکنید که این امر موجب می‌گردد تا این گیاهان عملکرد خوبی در ذخیره آب داشته باشند.

البته باید خاطر نشان کرد که آبدار بودن این گیاه به این معنی نیست که به آبیاری نیاز ندارد فقط در هنگام آبیاری باید مراقب بود که حتما خاک آن به طور کامل خشک شده باشد و بعد آبیاری صورت گیرد.در صورت آبیاری پشت سر هم و زود تر از موعد گیاه دچار پوسیدگی میشود و به مرور از بین میرود.

نور مناسب ساکولنت ها

ساکولنت ها گیاهان نور دوستی هستند یعنی باید در مکان پرنوری قرار بگیرند.در صورت قرار گرفتن در مکان کم نور و تاریک بد فرم رشته کرده و گیاه دچار رنگ پریدگی میشود همچنین فاصله بین برگ ها افزایش میابد.

قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید نیز برای این گونه گیاهان مناسب نیست و دچار آفتاب سوختگی میشوند.روی برگ های آن کم کم آثار سوختگی پدیدار میشود و به مرور گیاه از بین میرود.

مکانی با نور ملایم و دور از آفتاب مستقیم خورشید مانند پشت پرده برای آن ها مناسب میباشد.

دمای مورد نیاز برای ساکولنت ها

اگر در شهر سردسیری هستید دوراین گیاه را خط بکشید زیرا آن گرما دوست است و به سرما حساس میباشد.درصورت قرار گرفتن در دمای کمتر از 10 درجه سانتیگراد دچار رنگ پریدگی میشود.

بهترین دما برای نگهداری از ساکولنت ها بین 21 تا 29 درجه سانتی گراد میباشد.

رطوبت مورد نیاز برای ساکولنت ها

به علت اینکه این گیاهان در خود آب نگهداری میکنند به رطوبت زیادی نیز احتیاج ندارند و در صورت قرار گرفتن در مکانی با رطوبت بالا و بدون تهویه از بین میروند.پس نیازی به غبار پاشی و اسپری کردن ندارد.

کود مورد نیاز برای ساکولنت ها

ساکولنت ها در پاییز و زمستان نیازی به کود دهی ندارند.اما کم کم با شروع فصل بهار و تابستان که فصل رشد آن هاست , در صورت کود دهی رشد بهتری کرده و گیاهان را تحریک به گلدهی میکند.کود های مناسب برای ساکولنت ها در وب سایت وطن گل موجود میباشد.

تکثیر و ازدیاد ساکولنت ها

ساکولنت ها از طریق برگ , بذر , پاجوش و ساقه به راحتی در محیطی مرطوب تکثیر میشوند و به همین علت طرفداران زیادی پیدا کرده است.بهترین فصل تکثیر آن بهار و تابستان اما در صورت وجود شرایط مناسب در دیگر فصول سال نیز امکان تکثیر و ازدیاد آن وجود دارد.

منبع : وطن گل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *