بهترین خاک برای رشد گیاهان چیست؟

بهترین خاک برای گیاهان آپارتمانی

بهترین خاک برای رشد گیاهان چیست؟همه ی گیاهان برای رشد و ادامه ی حیات خود به خاک مناسب احتیاج دارند.برخی با توجه به ساختار ریشه خود خواستار بستری سبک و برخی دیگر نیز نیازمند بستری با بافت سنگین هستند.از مهمترین ویژگی بهترین خاک برای رشد گیاهان داشتن مواد مغذی برای رشد گیاه است.

در مقاله ی آموزش نگهداری از کاکتوس در منزل گفتیم که کاکتوس ها نیازمند خاک یا بستری سبک میباشند که آب را به راحتی از خود عبور دهند و در صورت ماندن آب در خاک خود دچار پوسیدگی ریشه میشوند.بستری که زهکشی مناسبی داشته باشد آب اضافه را از خود به راحتی عبور میدهد.

نکته دیگری که حائز اهمیت میباشد این است که در بستر و خاک گیاه اکسیژن باید وجود داشته باشد.به عبارتی ریشه ها برای رشد و نمو خود به اکسیژن نیاز دارند.باید دانست که خاک های سنگین نه تنها زهکشی مناسبی ندارند و آب را دیر از خود عبور میدهند بلکه میزان اکسیژن بسیار کمی نیز در آن ها برای ریشه وجود دارد.

برخی از همکاران برای به وجود آوردن جریان هوا و اکسیژن در بستر از پرلیت استفاده میکنند.طبیعتا میزان تهویه هوا در بستر های سبک بسیار بیشتر از بستر های سنگین است.با توجه به اینکه به جز خاک در بستر , اکسیژن و آب نیز قرار دارد به همین منظور میزان تهویه بستر بسیار مهم میباشد زیرا وجود اکسیژن در بستر برای تنفس ریشه ها بسیار ضروری است.

درصورت آبیاری بیش از اندازه یک گیاه , به طوری که آب و رطوبت به مدت طولانی در اختیار گیاه قرار گیرد , تنفس ریشه ها قطع شده و در نتیجه باعث خفگی آنان میشویم.یکی از دلایل زرد شدن برگ های گیاه و آویزان شدن آن ها و پژمرده شدن گیاه هم همین است.

به طور کلی گیاهانی که ریشه های ظریفی دارند در بستر های سبک و گیاهانی که ریشه های کلفت دارند در بستر و خاک های سنگین رشد بهتری داشته و شاداب میمانند. البته که زیاده روی کردن در سبک کردن خاک یا سنگین کردن آن موجب آسیب رساندن به گیاه میشود.

برخی کرم ها و حشرات با ایجاد سوراخ در خاک و داشتن تحرک باعث ایجاد شبکه های ریزی برای جا به جایی هوا در بستر میشوند که این مورد برای گیاه بسیار مفید است.برگ های پوسیده درختان نیز در خاک برای افزایش کیفیت بستر عالی میباشند.برای ایجاد تغییر در بافت بستر میتوان از کوکوپیت , پیت ماس , ماسه , ورمی کمپوست و پرلیت و …استفاده نمود.

منبع : وطن گل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *