نگهداری سانسوریا | تکثیر , کود دهی , آفات و درمان آن ها

سانسوریا

نگهداری سانسوریا | تکثیر , کود دهی  ,آفات و درمان آن ها .خانواده سانسوریا دارای 70 گونه میباشد که از مهم ترین آن ها میتوان به شمشیری ابلق و سبز کرواتی ابلق و سبز امریکن پاکوتاه بلک گلد و … اشاره کرد.

نحوه تکثیر سانسوریا بسیار ساده میباشد به شرطی که چم و خم آن را به خوبی بیاموزید.

این گیاهان بسیار مقاوم هستند به خشکی و گرما و به دلیل همین مقاومت بالایشان برای نگهداری در منزل پرطرفدار شده اند در این مقاله قصد داریم نگهداری سانسوریا را به شما عزیزان آموزش دهیم و نیاز های غذایی و نوری و رطوبتی این گیاه را به نحو احسن شرح بدهیم.

نگهداری سانسوریا

سانسوریا با نام علمی sansevieria بومی ماداگاسکار جنوب آسیا و شرق آفریقا میباشد که در تیره دراسنا قرار دارد.

از قدیم بنا به دلایل مختلفی نام های مستعاری مانند زبان مادرشوهر , زبان شیطان , زبان جن و زبان مار بر روی گونه های این گیاه زیبا گذاشته اند که در ایران بیشتر به زبان مادرشوهر معروف شده است.

دیگر ویژگی خاصی که باعث شده مردم این گیاه را به عنوان گیاه آپارتمانی انتخاب کنند طول عمر بالای آن میباشد.

جالب است بدانید که این گیاه جذاب بسیار کم توقع بوده و محیط هایی با نور و رطوبت کم را به خوبی تحمل میکند ولی برای اینکه به رشد ایده عال خود برسد نیاز به محیطی عالی از نظر نور و رطوبت و دما دارد که در ادامه به تمامی این موارد خواهیم پرداخت.

درگونه شمشیری این گیاه دو نوع ابلق و سبز وجود دارد که نوع ابلق آن بسیار پرطرفدارتر , زیباتر و البته گران تر است.

این گیاه پس از رسیدن به سن بلوغ با گلهایی بسیار شاداب طرفداران خود را شگفت زده میکند که در طبیعت معمولا توسط پروانه ها گرده افشانی میشوند.

سانسوریا دارای 70 گونه میباشد که گونه شمشیری ابلق آن بیشترین فروش را دارد.این گیاه به مکانی گرم و پر نور برای رشد نیاز دارد اما سایه را نیز تحمل میکند.

توجه کنید که گلدان سانسوریا زهکشی مناسبی داشته باشد زیرا این گیاه به آبیاری زیاد حساس بوده و دچار گندیدگی میشود پس بهتر است در آبیاری آن تفریط نکنید.

زمانی که سانسوریا گلدان خود را پر از پاجوش کرد بهتر است قبل از شکستن گلدانش آن را تعویض کرده جایش را بزرگتر کنید یا از طریق تقسیم ریشه و جداکردن پاجوش آن را تکثیر کنید.

در کره ی جنوبی این گیاه را در مواقع افتتاحیه مشاغل یا رویداد های فرخنده به یکدیگر هدیه میدهند.

گونه ی سانسوریا نیزه ای هم امروزه بسیار پرطرفدار شده است.این گیاهان را میتوان از طریق بذر , از طریق برگ و از طریق تقسیم ریشه تکثیر کرد.

البته تکثیر از طریق بذر به ندرت انجام میشود زیرا روش های دیگر برای تکثیر سانسوریا به صرفه تر است و گیاه سریع تر رشد میکند.

بعضی از گونه های آن هم از طریق برگ تکثیر نمیشوند و آن ها را از طریق پاجوش ازدیاد مینمایند.

اهالی فیلم و سینما و برنامه های تلوزیونی چه در هالیوود و چه در سطح بین المللی به دفعات مکرر استفاده از سانسوریا را به عنوان بخشی از دکوراسیون صحنه دیده اند.

طبق گزارش های ناسا , سانسوریا به همراه پتوس و دراسنا بلالی قادر هستند با حذف برخی آلاینده ها مانند فرمالدئید , زاپلن و تولوئن هوا را تصفیه کرده و کیفیت هوای اطرافتان را ارتقا دهند.

سانسوریا در شب هنگام , دی اکسید کربن را جذب کرده و اکسیژن را در روز آزاد میکند.

همین جذب دی اکسید کربن در شب باعث شده این گیاه برای اتاق خواب بسیار مورد مصرف قرار گیرد

.با این حال از آن جا که برگ های آن در صورت بلعیدن سمی هستند , معمولا برای اتاق خواب کودکان توصیه نمی شوند.

اگر به نگهداری از گل و گیاه علاقه مند شده اید ولی در آن مبتدی هستید بهتر است اولین انتخاب شما با توجه به روش ساده نگهداری سانسوریا همین گیاه باشد.

میتوانید آن را در منزل , اتاق خواب , محل کار یا حتی در بالکن خود نگه داری کنید.

اگر سانسوریا در شرایط بسیار خوبی نگهداری شود شروع به گلدهی و پاجوش دهی کرده و غلاف مادری نیز برگ های جدیدی در میاورد.

البته ما توصیه میکنیم که گل های این گیاه را هر چه زودتر بچینید چون زیبایی خاصی نداشته و قدرت و جان گیاه را میگیرد و آن را از رشد عقب میاندازد.

برای این کار با استفاده از یک تیغ ضد عفونی شده ساقه ی گل سانسوریا را از پایین ترین نقطه قطع نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *