5 نکته که بعد از خرید گیاهان باید رعایت کنید

5 نکته که بعد از خرید گیاهان باید رعایت کنید.امروزه با توجه به مشغله های زیادی که مردم با آن دست و پنجه نرم میکنند نیاز به کمی آرامش و طراوت و شادابی دارند که آن را میتوانند با سر و کله زدن با گل و گیاه به دست آورند.

از همین رو شروع به خرید گیاهان مورد نظر از گلخانه یا گل فروشی میکنند و آن را به محیط منزل انتقال میدهند و چون تازه کار هستند و اطلاعات کافی در مورد نگهداری گیاهان را ندارند با مشکلاتی مواجه میشوند.از این رو قصد داریم 5 نکته ی مهمی که بعد از خرید گیاهان باید رعایت کنید را به شما اموزش دهیم.

آبیاری گیاه

بیشتر مردم پس از خرید گیاهان و انتقال آن ها به منزل بدون اینکه نیاز باشد فورا گیاه را آبیاری میکنند.اولین نکته مهم آبیاری گیاه است که نباید در آن افراط و تفریط انجام گیرد زیرا بسیار خطرناک بوده و باعث مرگ گیاه میشود.درمورد نحوه آبیاری گیاه خریداری شده از فروشنده اطلاعات بگیرید.

تغییر دمای گیاه

دقت کنید قبل از این که شما گیاه را خریداری کنید , در محیطی ایده عال از نظر دما و رطوبت بوده و در آنجا محیط و آب و هوای مناسب آن گیاه فراهم بوده است.

پس از اینکه شما گیاه خریداری شده را به منزل یا محیط کار خود انتقال میدهید آن را وارد یک محیط و آب و هوای جدید میکنید , به نحوی ممکن است به گیاه شما شوک دمایی وارد شود که برای گیاه مضر میباشد.

گیاهان خریداری شده را در معرض باد مستقیم کولر نگذارید.سعی کنید برای گیاهان آپارتمانی تا چند روز پس از خرید غبار پاشی کنید تا رطوبت مورد نیازشان تامین شود.این کار را با قرار دادن ظرفی مملو از آب را در کنار گیاه نیز میتوان انجام داد.

تعویض خاک و گلدان گیاه

با توجه به اینکه گیاهان خریداری شده پس از انتقال به منزل دچار کمی شوک دمایی میشوند از همین رو چند روزی طول میکشد تا با آب و هوای جدید خودشان را وفق بدهند و به آن عادت کنند.بزرگترین اشتباه در این زمان تعویض خاک و گلدان گیاه است زیرا هنوز به اب و هوای جدید عادت نکرده است. در صورت نیاز به تعویض گلدان , گیاه مورد نظر را به گلخانه ببرید تا کار تعویض گلدانش در گلخانه انجام شود و حداقل یک هفته گیاه را در گلخانه قرار دهید و سپس به منزل انتقال دهید.

قرنطینه

چهارمین نکته مهم و ضروری این است که پس از خرید گیاه و انتقال به منزل آن را قرنطینه نمائید.البته این کار در صورت داشتن گلهای دیگر است اگر اولین گلی است که میخرید نیاز به این کار نیست اما اگر گیاهان دیگری نیز در منزل دارید گیاه جدید را حداقل 1 هفته از گیاهان دیگر جدا نگهدارید تا اگر دچار آفت یا حشره بود به گیاهان دیگر انتقال نیابد.در این مدت گیاه جدید را به خوبی بررسی کرده تا اگر دچار آفت یا قارچ یا حشره باشد نسبت به درمان آن اقدام کنید.

خرید گیاه مناسب

قبل از خرید گیاه در مورد آن اطلاع پیدا کنید و مطمئن شوید که میتوانید شرایط مورد نیازش از نظر دما و نور را تامین کنید.اطلاعات مربوط به هر گیاه را میتوانید از فروشنده آن گیاه جویا شوید.در صورت نداشتن اطلاعات و رعایت نکردن شرایط نگهداری آن گیاه طبیعتا گیاه مورد نظر خراب میشود.

منبع : وطن گل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *